Бан за правду про війну в Україні або історія про «камінь спотикання»

Привіт друзі! Цей пост трохи відрізнятиметься від тих, які я писала раніше. Відрізнятися він насамперед буде емоційністю та критичністю суджень. Але ситуація склалася таким чином, що інакше я вчинити вже не можу. Я не люблю скаржитися і піднімати бурю, але часом обставини просто підштовхують до того, щоб починати кричати якомога голосніше, щоб тебе почули. І тому я наважилася написати цей пост і розповісти всю правду.

Коли почалася війна, і під Києвом стояли окупанти, а наша армія захищала не лише столицю і не лише Україну, а й увесь світ, звичний устрій мого життя похитнувся, і я буквально заново переглянула своє існування. Раніше я мислила виключно критеріями практичності та професійного орієнтування, тому що вірила в те, що кожна людина повинна міцно стояти на ногах і не може дозволити собі витати в хмарах, плекаючи нездійсненні мрії. Але в ті непрості дні, коли вирішувалася доля всієї країни і, без перебільшення, всього світу, я зрозуміла, наскільки все в цьому житті є умовним і нестабільним. А тому немає сенсу жити за принципом «хом’ячка в колесі» і вічно бігти, залишаючись на одному місці.

І тоді я вирішила своє невелике хобі перетворити на сенс життя та професійну діяльність. При цьому я не збиралася і не збираюся гнатися за славою і створювати виключно релевантний контент, слідуючи за лінією трендів та попитів. Я малюю те, що в мене на душі та в житті.

Але при цьому я вирішила не спекулювати на темі війни. І всі мої поки що нечисленні колекції присвячені іншим тематикам… всі, крім однієї. Kamin’ NFT Diary – моя перша колекція, яка надихнула мене на те, щоб перетворитися з «хом’ячка» на художника і почати щось робити для себе та інших. Тому я не можу відмовитися від ідеї її публікації, хоча весь прогресивний західний світ, який на словах дуже підтримує Україну, непрозоро натякає мені це зробити. Але про все по порядку.

Саме за цю мою наповнену життям, емоціями, міркуваннями та натхненням колекцію мене почали банити у всіх соціальних мережах! І це при тому, що я не займалася професійним просуванням моїх робіт, не замовляла реклами, не зверталася до фахівців, я просто вела акаунти, як звичайний художник, викладаючи всі свої роботи, включаючи і «Kamin’».

На даний момент у мене залишився функціональним тільки профіль в Інстаграмі (канал у Телеграмі я не рахую, оскільки це не зовсім соціальна мережа, а скоріше доповнення до чату або сайту). В Інстаграмі я поки що видалила пости про «Kamin’», бо якщо мене забанять і там, то я опинюся відрізаною від світу. Так, безумовно, можна створити нові акаунти, але ж їх забанять так само, як і попередні.

Забавно, що у мене немає професійних навичок ведення акаунтів у соціальних мережах, але коли я вирішила показати свою творчість світу, і завела сторінки в Твіттері, Фейсбуці та Інстаграмі, на мене почали підписуватись люди приблизно по 20-30 осіб на день. Потім ця цифра почала збільшуватися, і в день могло підписатися близько 80 осіб. І найголовніше, що це були користувачі з усього світу. Аналітика мого сайту, куди люди переходили з соцакаунтів, показувала, що мої пости та мої роботи бачив увесь світ… а потім пішли бани із забороною на створення нових акаунтів. І розблокувати я їх досі не можу.

Колишня я не стала б так гостро реагувати на ці бани. Замість конфлікту і підняття громадського резонансу просто створила б нові акаунти, де б побоялася викладати таку «провокаційну» колекцію. Але зараз все по-іншому.

І питання тут не тільки у банах, а в тому, як і коли вони були зроблені. Перший бан мені «прилетів» 5 червня о другій половині дня. І слово – «прилетів» – тут дуже доречне, тому що це блокування мого акаунту було немов ракети серед ясного неба, які вранці того ж дня проревіли над моїм будинком (я живу відносно недалеко від ДВРЗ, тоді було 6 попадань ракет у тій частині Києва). Ось і виходить, що в моєму житті того дня сталося два «прильоти», один – від русні, а інший – від кого не чекала – американців.

Сказати, що я була засмучена, це нічого не сказати. Вранці ми з чоловіком сонні ховалися у ванній з-за реву ракет і вибухів, від яких тремтіли рами у вікнах. А ввечері, коли на моєму аккаунті була вже майже тисяча послідовників (і це менше ніж за місяць), вискочило повідомлення «Ваш профіль забанен». Тоді мені хотілося опустити руки і більше нічого не робити.

Ну, здавалося б, яка різниця, адже не Твіттером єдиним. З іншого боку, все пізнається у порівняні. Не будучи публічною людиною і не маючи практичного досвіду ведення соцмереж, отримати менше ніж за місяць таку позитивну реакцію від суспільства, а потім бан без будь-яких попереджень – морально це дуже важко.

Наступного дня, заспокоївшись, я подала апеляцію на відновлення акаунту (на яку досі не отримала відповіді) і продовжила займатися своєю справою, терпляче чекаючи на лист від служби підтримки, в якому буде написано, що вони заблокували мій профіль помилково… Я чекала справедливості.

На цьому історія могла б закінчитися, але ні. Якщо зло одного разу не покарано, а справедливість не відновлено – все повториться. Це аксіома. Тому що безкарність породжує свавілля, і ті, хто одного разу не отримали відсіч, згодом захочуть вчинити ще гірше. Не я одна після початку війни запитувала себе: а якби у 2014 році світова громадськість не так байдуже відреагувала на анексію росією українського Криму – наважився б путін зараз бомбардувати наші міста? Навряд чи…

Ні, я не відійшла від теми, просто моя історія – історія з життя однієї людини, яка ілюструє, що не можна заплющувати очі на «брудну гру», сподіваючись, що все саме налагодиться. Так не буде, стане тільки гірше.

Отже, 23 червня в середині дня мені надходить повідомлення від Фейсбука, що у цій соціальній мережі мене теж більше немає… Так і хочеться запитати: чи це знущання якесь? 23 червня?! Не можна було вибрати інший день? Ні, забанити мене треба тоді, коли вся Україна радіє здобуттю статусу кандидата у члени Європейського Союзу… Дідько, я Ірина Захарова, а не Марія Захарова, ви акаунтом помилилися!

Забавно, що, банячи мої профілі, західні соцмережі ставлять мене на одну планку з такими одіозними любителями війни, як Соловйов. Але ж я не на московії перебуваю, я тут, у Києві. І над моїм будинком пролітають ракети, і в моїй країні йде війна заради захисту не лише України, а й усього Західного світу. Але я посміла розповісти у своїй колекції те, що я бачу і відчуваю, перебуваючи в Києві, і тому мене банять, наче якусь Скабеєву з московії!

У соціальних мережах мені часто писали щось на кшталт: «не треба демонізувати всіх росіян» або «дивно, що війна у вас триває так довго, ми думали, що росіяни просто «випустять пару» та заспокояться». Дідько, який «пар», у нас люди вмирають заради того, щоб не пустити «руцький світ» до Європи. І взагалі, хто дав русні право «спускати пар», забираючи життя людей? Не лише українців, а взагалі людей?

Тож мене банять саме за те, що моя колекція камінчиків нібито «демонізує росіян». Ось чтому мене захлеснули емоції. Адже «демонізацією», ось тільки українців, займаються Скабеєва, Соловйов та Марія Захарова. І тому, що всі заплющували на це очі, у нас уже 120 днів триває війна. А тепер мене банять, щоб я не розповідала своїм англомовним послідовникам правду про війну і те, що русьня не «пар спускає» в Україні, а плекає свої амбіції щодо створення чергової імперії, до складу якої планується приєднання багатьох країн Заходу.

Але ні, на Заході сподіваються, що це просто поганий путін, а росіяни – вони хороші, вони не хотіли нічого поганого, а просто так вийшло. І що коли ПТНХ не стане, Захід знову зможе любитися з росіянами, як це було всі ці роки до війни. І не важливо, що путін далеко не перший і, відповідно, не останній диктатор московії. Бо русня століттями жила лише своїми імперськими амбіціями і продовжуватиме ними жити. З якого дива там має щось змінитись?

Тому я прошу всіх, хто прочитає мій пост: зробіть хоча б одну публікацію будь-якого запису з мого «щоденника» чи репост цього посту. Я вже не розраховую на те, що мої профілі розблокують, але якщо всі люди будуть постити правду, яку західні політики та їх підлабузники намагаються приховати, ми донесемо до простих громадян істину про те, що відбувається зараз у світі, і яка загроза нависла над усіма ними. А забанити всіх вони точно не зможуть!

Слава Україні!

Аватар IRACIONAL

З повагою, Iracional (Ірина Захарова)

UPD: Після того, як я опублікувала цей пост, мій обліковий запис на Фейсбуці розблокували. Це, безумовно, маленька перемога, на яку я навіть не розраховувала. Але на жаль найголовніший аккаунт – де у мене був найбільший відгук аудиторії, як і раніше, залишається заблокованим…

Бан за правду про війну в Україні або історія про «камінь спотикання»

132 коментарі до “Бан за правду про війну в Україні або історія про «камінь спотикання»

  1. Hi! You can subscribe to my Telegram channel, the link to which is in the bottom panel of the site. There I publish absolutely all my work and articles from the blog.

 1. Wow, that’s what I was seeking for, what a material!
  existing here at this web site, thanks admin of this web page.

 2. Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.

  Do you have any points or suggestions? Thank you

  1. Thank you! But I removed the ad in your name 🙂

   It’s hard for me to give you my ratings or suggestions since you didn’t provide information about your blog.

 3. I was pretty pleased to uncover this page. I want to
  to thank you for ones time just for this
  fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of
  it and I have you saved to fav to look at new information in your blog.

 4. Asking questions are actually fastidious thing if you are not understanding something fully, however this
  piece of writing presents fastidious understanding yet.

 5. Very energetic blog, I enjoyed that a lot.
  Will there be a part 2?

 6. Can I simply just say what a comfort to uncover somebody that truly understands what they’re talking about on the web.
  You definitely realize how to bring a problem to light and make it
  important. More and more people should read this and understand
  this side of your story. I can’t believe you are not more popular since you definitely possess the gift.

 7. You actually make it seem so easy with your presentation but
  I find this topic to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for
  your next post, I’ll try to get the hang of it!

 8. Greate pieces. Keep posting such kind of information on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You have performed an incredible job.
  I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this site.

 9. Amazing issues here. I’m very satisfied to look your article.
  Thank you so much and I’m taking a look ahead to touch you.
  Will you please drop me a mail?

 10. Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of
  the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely
  happy I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 11. We stumbled over here coming from a different page and thought I
  might as well check things out. I like what I see so now i’m following
  you. Look forward to exploring your web page again.

 12. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this website? I’m getting sick and tired
  of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at
  options for another platform. I would be great if you could
  point me in the direction of a good platform.

  1. Hey! The thing is, I use WordPress, powered by Zakra and BlockArt. It’s a pity that you were disappointed with working with WordPress, but I have no experience with other platforms.

 13. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say
  that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 14. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or
  blog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled
  upon this site. Studying this info So i’m happy to
  express that I have a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I so much unquestionably will make sure to do
  not overlook this site and give it a glance on a constant basis.

 15. I am no longer positive where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or figuring out more.

  Thanks for magnificent information I was searching for this
  info for my mission.

 16. Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I’ve really loved surfing around your blog posts.
  In any case I will be subscribing for your rss feed and I hope you write once more very
  soon!

  1. Thank you ☺️🤩 Now I have begun to write less often, as I am very busy with the work of creating new paintings. But I will publish a new post soon )

 17. Wow, this paragraph is fastidious, my sister is analyzing
  these kinds of things, so I am going to inform her.

 18. Hi to all, the contents present at this web page are really awesome
  for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

 19. I know this site presents quality depending content and additional data,
  is there any other web site which offers these kinds
  of data in quality?

 20. Your style is so unique in comparison to other folks I have read stuff from.
  Thanks for posting when you have the opportunity,
  Guess I’ll just book mark this web site.

 21. I think that what you published made a lot of
  sense. However, consider this, suppose you added a little content?
  I ain’t suggesting your information isn’t good., however suppose you added a headline that makes people desire more?
  I mean Бан за правду про війну в Україні або історія про «камінь
  спотикання» | IRACIONAL is kinda vanilla. You might peek at Yahoo’s front page and see how they create article headlines to grab viewers interested.
  You might try adding a video or a related pic or two to
  grab people excited about what you’ve got to say.
  Just my opinion, it could bring your posts a little bit more interesting.

 22. My brother suggested I might like this web site.
  He used to be entirely right. This submit truly made
  my day. You can not believe simply how a lot time I had spent for this information! Thank
  you!

 23. you’re actually a good webmaster. The site loading velocity is incredible.
  It sort of feels that you are doing any distinctive
  trick. Also, The contents are masterwork. you’ve done a fantastic job in this topic!

 24. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but,
  I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas
  for your blog you might be interested in hearing. Either
  way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 25. I’m gone to inform my little brother, that he should also pay a quick visit this webpage
  on regular basis to take updated from most up-to-date news.

 26. I am truly pleased to read this website posts which carries tons of helpful
  data, thanks for providing these statistics.

 27. I will immediately grasp your rss feed as I can’t find your
  email subscription link or newsletter service. Do you have any?
  Please permit me understand in order that I could subscribe.
  Thanks.

  1. Sorry, I don’t have an email subscription. But you can always subscribe to my Telegram channel or to any other channel listed on my website.

 28. Hey There. I found your weblog using msn. This is an extremely
  neatly written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read
  extra of your helpful info. Thanks for the post.

  I’ll definitely comeback.

 29. I love what you guys tend to be up too. Such clever work
  and reporting! Keep up the wonderful works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.

 30. This post presents clear idea in support of the new people
  of blogging, that truly how to do blogging.

 31. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re using?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good hosting provider at a fair price?
  Kudos, I appreciate it!

 32. I was pretty pleased to discover this great site. I wanted to thank you for ones
  time due to this wonderful read!! I definitely really
  liked every bit of it and i also have you saved as a favorite to look at new information on your
  website.

 33. Hi, after reading this remarkable paragraph i am also
  delighted to share my know-how here with friends.

 34. I am really pleased to glance at this website posts which consists
  of tons of helpful facts, thanks for providing these kinds of data.

 35. I think the admin of this web page is truly working hard for his web site, since here every information is quality based data.

 36. Heya i am for the first time here. I found this board and
  I find It truly useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and help others like you aided me.

 37. Hello There. I discovered your blog the usage of msn. This is a really
  well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to learn more of your helpful info.

  Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 38. Heya! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!

  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the fantastic work!

 39. What i don’t understood is in truth how you are no longer actually a lot more smartly-appreciated than you may be
  right now. You’re so intelligent. You realize thus considerably with regards to this topic, made me
  in my view consider it from numerous numerous angles. Its like men and women are not interested except it is something to do with Lady gaga!

  Your individual stuffs excellent. All the time take care of it
  up!

 40. Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your
  further write ups thanks once again.

 41. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am going through difficulties with your RSS.
  I don’t know the reason why I cannot subscribe to it.
  Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly
  respond? Thanx!!

 42. Good day! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

  Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure
  things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but
  I’m not sure where to begin. Do you have any ideas
  or suggestions? With thanks

 43. Hi everyone, it’s my first visit at this website, and article is really fruitful designed for me, keep up posting these articles.

 44. The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and
  tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple
  ipad is now broken and she has 83 views. I know this
  is entirely off topic but I had to share it with someone!

 45. Every weekend i used to go to see this web site, for the reason that
  i wish for enjoyment, for the reason that this this web site conations really good funny material too.

 46. I’m extremely pleased to find this site. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!!
  I definitely savored every part of it and i also have you book-marked to look at new information on your blog.

 47. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous
  to and you’re just extremely excellent. I actually like what
  you’ve acquired here, really like what you’re stating and the
  way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise.
  I can not wait to read far more from you. This is really a terrific web site.

 48. I’m excited to find this site. I need to to thank you for your time for this fantastic read!!
  I definitely loved every part of it and i also have you book marked to see new
  stuff on your site.

 49. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the
  blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 50. Hi! This is my first visit to your blog! We
  are a group of volunteers and starting a new project
  in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on.
  You have done a marvellous job!

 51. Somebody necessarily assist to make seriously articles I’d state.

  This is the very first time I frequented your web page and to this point?

  I surprised with the analysis you made to make this particular put up incredible.
  Magnificent task!

 52. That is very interesting, You’re an overly professional blogger.
  I’ve joined your rss feed and stay up for in search of more of your wonderful post.
  Additionally, I’ve shared your website in my social networks

 53. This excellent website truly has all the information and facts I needed about this subject and didn’t know who
  to ask.

 54. Hi there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look
  it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking
  and will be tweeting this to my followers!
  Fantastic blog and brilliant style and design.

 55. I visited many sites but the audio feature for audio
  songs present at this website is in fact superb.

 56. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It
  really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid
  others like you aided me.

 57. Thank you for any other informative website.
  The place else may I get that kind of info written in such a perfect
  approach? I’ve a venture that I’m just now operating on, and I’ve been on the glance out for such info.

 58. Spot on with this write-up, I truly think this amazing
  site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning
  to see more, thanks for the information!

 59. Hey there, You have done an excellent job. I’ll
  certainly digg it and personally suggest to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this website.

 60. This is my first time go to see at here and i am truly pleassant to read all
  at single place.

 61. Excellent, what a webpage it is! This webpage provides useful
  facts to us, keep it up.

 62. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?

 63. My brother suggested I may like this website. He was
  totally right. This put up actually made my day.
  You can not consider just how so much time I had spent for this info!
  Thank you!

 64. I don’t even know how I ended up here, but I
  thought this post was great. I don’t know who
  you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 65. This design is wicked! You definitely know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic
  job. I really loved what you had to say, and more than that, how you
  presented it. Too cool!

 66. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.

  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog
  like this one nowadays.

 67. An intriguing discussion is definitely worth comment.
  I think that you ought to write more about this topic,
  it may not be a taboo subject but usually people don’t speak about these topics.
  To the next! Many thanks!!

 68. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot
  more useful than ever before.

 69. Fastidious respond in return of this question with solid arguments and describing
  the whole thing concerning that.

 70. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both
  equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the
  nail on the head. The problem is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I came across this during my hunt for something concerning this.

 71. Asking questions are truly nice thing if you are not understanding something completely, however this paragraph offers good understanding even.

 72. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I to find It truly
  useful & it helped me out much. I hope to present something again and help others such as you helped me.

 73. I enjoy, cause I discovered exactly what I was taking a look
  for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man.
  Have a great day. Bye

 74. It’s awesome designed for me to have a web page, which is helpful in support of my know-how.

  thanks admin

 75. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who was conducting a little homework on this.
  And he actually ordered me breakfast due to the fact that I found it for him…

  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!

  But yeah, thanks for spending some time to talk about
  this matter here on your internet site.

 76. You could certainly see your expertise in the article you write.
  The sector hopes for even more passionate writers such as you who are
  not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 77. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other sites?

  I have a blog based upon on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know
  my audience would value your work. If you’re even remotely
  interested, feel free to send me an e-mail.

 78. Hello all, here every person is sharing these kinds
  of knowledge, thus it’s fastidious to read
  this website, and I used to pay a quick visit this webpage
  all the time.

 79. It’s very trouble-free to find out any matter on net as compared to textbooks,
  as I found this paragraph at this web page.

 80. Hey there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thanks

 81. I like reading an article that can make men and women think.

  Also, thank you for allowing me to comment!

 82. Впервые с начала войны в украинский порт прителепалось иностранное торговое судно под погрузку. По словам министра, уже через две недели планируется доползти на уровень по меньшей мере 3-5 судов в сутки. Наша функция – выход на месячный объем перевалки в портах Большой Одессы в 3 млн тонн сельскохозяйственной продукции. По его словам, на симпозиуме в Сочи президенты терли поставки российского газа в Турцию. В больнице актрисе рассказали о работе медицинского центра во время военного положения и передали подарки от малышей. Благодаря этому мир еще стоичнее будет слышать, знать и понимать правду о том, что делается в нашей стране.

 83. Thanks for some other informative blog. The place else could
  I get that kind of information written in such a perfect
  manner? I’ve a project that I am simply now running on, and I’ve been at the glance out for such info.

 84. Здравейте, исках да знам цената ви.

 85. Hello, I want to subscribe for this webpage to take latest updates, thus where can i do it please assist.

 86. This site was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something that helped me. Cheers!

 87. Hello There. I found your blog the usage of msn. That is
  a very well written article. I will make sure to bookmark it and return to read
  extra of your helpful information. Thanks for the post.
  I’ll definitely return.

 88. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little
  research on this. And he actually ordered me breakfast because I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about
  this subject here on your website.

 89. Excellent weblog right here! Additionally your web site a lot up very fast!

  What web host are you using? Can I get your affiliate hyperlink for your
  host? I want my web site loaded up as fast as yours lol

 90. Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you can be a great
  author.I will make certain to bookmark your blog and may come back later
  on. I want to encourage that you continue your great job, have a
  nice evening!

 91. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good success. If you know of any please share. Kudos!

 92. Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a
  captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?

  Thanks a lot!

 93. Hey there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the excellent work!

 94. Hi there, yes this article is really good and I have learned lot of things from it regarding blogging.
  thanks.

 95. I’ll right away snatch your rss feed as I can not in finding
  your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve
  any? Kindly let me understand so that I may subscribe.
  Thanks.

 96. hi!,I like your writing so so much! percentage we communicate
  more approximately your article on AOL? I require a specialist on this space to resolve my problem.
  Maybe that is you! Looking ahead to see you.

 97. Every weekend i used to visit this website, for the reason that i want
  enjoyment, as this this site conations genuinely nice
  funny data too.

 98. I will right away seize your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me recognize so that I may subscribe. Thanks.

 99. It’s awesome to visit this site and reading the views of all mates about this piece of writing, while I am also eager of getting experience.

 100. hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.

 101. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 102. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 103. This is very fascinating, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and look ahead to looking for more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks

 104. Thanks designed for sharing such a good opinion, article is good, thats why i have read it fully

 105. Hi to all, since I am really keen of reading this weblog’s post to be updated regularly. It contains nice stuff.

 106. If you want to improve your experience simply keep visiting this web site and be updated with the most up-to-date gossip posted here.

 107. I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 108. I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 109. I quite like reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

Коментарі закриті.

Догори